Amerikalı olimpik sporcular profesyonel sporu neden erken bırakıyorlar?

Maya Dirado geçen günlerde bir ödül törenine katıldı ve uzatılan mikrofona şöyle dedi “hayır. havuzda olmayı hiç özlemedim.” Çünkü Maya Dirado çoğu Amerikalı sporcu gibi kariyerini seçmişti. Rio2016 olimpiyatlarında altın madalya kazandıktan sonra 23 yaşında emekliliğini ilan etti. Maya Dirado iyi bir yüzücü olduğu kadar Matematik konusunda yüksek puanlar alan başarılı bir öğrenci. 9 Eylül’den beri Mckinsey’de analist olarak çalışıyor. Ocak ayında eşiyle birlikte Atlanta’ya taşınacak.

Amerikalı sporcular neden bir olimpiyata katılıp ardından profesyonel spor kariyerine son verip profesyonel iş yaşamına geçiyorlar? Veya şöyle soralım: Amerikalı sporcular neden ek iş yapıyorlar? Neden kariyer seçimine zorlanıyorlar?

Cevap: Tatmin etmeyen ödül sistemi ve yoğun rekabet.

Amerika’da üniversitelerdeki spor kulüpleri spora dair rekabetin en yoğun yaşandığı yerdir. Sporcular bir yandan okudukları dallarda başarı sağlamaya çalışırken diğer yandan, üniversite kulüplerine ve Olimpiyat takımına seçilmek için yoğun bir çaba sarfediyorlar. Bu çok çalışmanın ve Olimpiyat takımına seçilmenin karşılığı yok. Altın madalya kazanırsa 25 bin dolarlık bir ödül eline geçiyor. Amerika için bir kaç aylık maaş demektir. 28 aralık’ta UFC kemerini yeniden kazanmak için ringe çıkacak olan Ronda Rousey’de Amerika’daki bu ödül sisteminin bir mağduru.  2004/2008 olimpiyatlarına katılan Ronda Rousey yalnızca bir bronz madalya aldı. Eline geçen 10 bin dolarlık para ödülüyleI(altın madalya 25 bin dolar, gümüş madalya 15 bin dolar, bronz madalya 10 bin dolar) tatmin olmayan Rousey. Profesyonel dövüşe geçiş yaptı. Aynı zamanda bir hollywood yıldızına da dönüştü.

Amerika Olimpiyat  Komitesi yani USOC sporcuların kendi olanaklarıyla hazırlanmasını istiyor. Sponsor veya ek iş. USOC’un harcama bütçesi 800 milyon dolar. Fakat bunların yalnızca 81 milyon dolarlık kısmı sporcuları doğrudan desteklemiş. USOC’da sporcuların doğrudan paradan faydalanma noktasında şöyle bir çalışma yapmış: Şirketlerle sporcular için anlaşmak ve sporcu çalışanlara part time çalıştırıp tam zamanlı maaş vermelerini sağlamak. Örneğin bir 400 m’de yarışan bir atletsiniz. Wall Mart marketinde bir kasiyer ya da depoda çalışan birisiniz. sabah 8’de gittiğiniz işten 12’de çıkacak ve antreman yapmaya gideceksiniz. Bir USOC sporcusu olarak Wall Mart size tam zamanlı çalışıyormuşunuz gibi maaş verecek.USOC’un bu yönde anlaştığı şirketler arasında Home Depot, Jc Penney var.

Gerçek manada bir USOC yardımı almak ise Olimpiyatlarda başarılı olmakla alakalı. “Altın madalya” almak. Bir spor ikonuna dönmek, adından bahsettirmek. USOC’un bu yönde desteğini alabilmek için gidilen yol ise bir amatör sporcu için masraflı ve zorlu.

Mara Abbot, Kendisi bir bisikletçi. Geçimini daha iyi koşullarda sağlamak için çiftçi olarak çalışıyor. Yoga dersleri veriyor ve yerel bir gazetede yazı yazıyor.

Nick Delpopolo. Rio2016 judo takımında yer alan Delpopolo USOC’dan ödeme almayan sporculardan biri. Geçimini sağlamak için judo dersleri veriyor, bazı giyim mağazalarında tezgahtar olarak çalışıyor. Rio2016 oyunlarına gitmeden önce kendisine Paypal’dan bir bağış hesabı açtı ve destek istedi.

Michael Phelps ve Simone Biles gibi spot ışıklarını üzerine çekemeyen sporcular spor üzerine kariyer yapabilmek adına fazla hevesli olmuyor ve erkenden emekliliklerini ilan ediyorlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s