Donald Trump Silicon Vadisi’ne karşı…

Oxford Üniversitesi 2013 yılında yayınladığı bir raporun sonucunu şöyle açıklıyordu “Amerika Birleşik Devletlerindeki işlerin yarısı 10 yıl içinde otomasyonlaştırılma potansiyeliyle karşı karşıya…”

Bu rapor yayınlandığından beri istihdama yönelik tehdit içeren bu haberler düştü medyaya ve basına:

1 – ING Bank 2 milyar dolarlık yatırımla 7 bin çalışanının işini otomatize edecek. 7 bin kişi 2021 yılında işlerinin otomatize edilmesi sonrasında işsiz kalacak.

2 – Uber sürücüsüz araçlar için Volvo ile işbirliğine başladı. Uber Ceo’su “Uber’in pahalı olmasının bir sebebi var. Arabadaki dostumuza para ödüyoruz! daha kârlı olmamız için seçeneğimiz çok. bunlardan birisi sürücüsüz araçlar.” dedi.

3 – Tokyo 2020 Olimpiyatlarında sporcuları ve seyircileri taşıyacak olan otobüslerin tamamen sürücüsüz olmasını planlıyor.

4- Hedge Fund piyasasında traderlerin ve fon yöneticilerinin(Hedge Fund piyasası son yıllarda endeksleri zoraki bir biçimde yeniyorlar. %1’i aşamıyorlar. Oysa yatırım bankalarının fonları endeksin çok üstünde getirilerle daha  çok para çektiler. Endeksi yenmek demek nasdaq endeksi %5 yükselirken sizin yatırımlarınızla %9 kazanmanız demektir.) başarısız kararları ve yükselen fon ücretleri sebebiyle fondaki para miktarlarında erime başladı. Bir çok kurumsal yatırımcı parasını Algoritmik(yani teknik analizlere ve çeşitli şekillerde programlanmış makinaların alım satım yaptığı, insan traderin olmadığı) traderlerin yönettiği fonlara aktardı. Algoritmik traderlerin getirileri ve başarılı kararları trader mesleğini tehdit ediyor.

5 – Jeff Bezos’un duyurduğu kasasız marketi Amazon GO. Amazon GO müşterileri kasa ve kasiyerle muhatap etmeyen herşeyin otomatize edildiği bir market. telefonunuzdaki amazon uygulamasına yüklediğiniz para raftan çekip aldığınız her üründen sonra düşüyor. yani paranız otomatik çekiliyor. Kasiyer ve kasa yok!  sonra da çıkıp gidiyorsunuz.

Amazon GO duyurulduktan sonra New York Post gazetesi “The End Of Jobs” manşetiyle çıktı. Vanity Fair, The New Yorker, Yahoo Finance’de Amazon GO ve onun üzerinden istihdam tehdidine yönelik analizler çıktı. Amerika’da 3.5 milyon kasiyer çalışıyor. Amazon GO’nun dalgası piyasayı sararsa Amerika’daki 3.5 milyon kasiyer işini kaybetme tehdidiyle karşı karşıya.

Tüm bu istihdama yönelik tehdit içeren haber dalgasının içinde Amerika başkanlık seçimleri yaklaşırken 2 aday vardı. Biri demokrat Hillary Clinton diğeri de Cumhuriyetçi Donald Trump. Donald Trump konuşma tarzından dolayı (Kadınlara yönelik ettiği sözler, ettiği küfürler, belaltı vurmalar vs.) epey tepki çekiyordu. Fakat ekonomiye yönelik söylemleri mantık çerçevesinde değerlendiriliyordu ve ekonomistler tarafından beğeniliyordu. Donald Trump seçimi kazandıktan sonra Bloomberg Businessweek “Donald Trump’a bir de öteki taraftan bakın. Amerika ekonomisini canlandırmak için güzel önerileri var.” başlığıyla kapak konusu yaptı. Ekonomistler Amerika’daki sabit yapıların 1929’dan beri yapılan istatistik verilerine göre en yaşlı dönemini yaşadığını ve yenilenmesi gerektiğini söylüyor. Nobel Ödüllü Ekonomist Nytimes yazarı Paul krugman “Donald Trump’ın ilk dönemlerin harika büyüme performansları sizi şaşırtmasın.” Donald Trump Kaçak göçmenlerin Amerika istihdamına yönelik tehditlerini dillendiriyor, Amerika dışında yer alan işleri Amerika’ya geri getireceğini ve işsizliği düşüreceğini iddia ediyordu. Çin üretimine yönelik vergileri %45 oranında artıracağını söyleyen Donald Trump Nasdaq endeksinin ve çoğu üretimi Çin’de olan teknoloji hisselerinin değer kaybetmesine sebep oldu. Trump’ın bu tehdidine boyun eğen Apple üretimi Amerika’ya kaydırmanın yollarını arıyor. Altyapıya yönelik şirketlerin ve bankaların hisseleri ise %10 dolaylarında değer kazandı. Donald Trump geçtiğimiz günlerde Softbank’tan 50 bin kişilik yeni istihdam için 50 milyar dolarlık yatırım sözü aldı.

Amerika’nın doğusu istihdam için savaşırken… Batısı ise gelişen teknolojiyle beraber herşeyi otomasyonlaştırma çabası içinde. William Lee çorap örgü makinasını icat ettiğinde çorap işçilerinin istihdamını tehdit ettiğinin farkında değildi. Minnesota kentinde işçiler bu makinadan alan fabrikaları bastılar. yağmaladılar ve çerçeveleri indirdiler. Fakat devlet işçilere bu yaptıklarının suç olduğunu söyleyerek reddetti ve makineleri fabrikalara sokmaya devam ettiler. Bugün tekstil makineleri tekstil istihdamını tam anlamıyla bitiremedi. Belki de bugün istihdam piyasasına yönelik tehditleri fazla abartıyoruz.

Vanity Fair, Amazon Go duyurulduktan sonra yaptığı analizde şöyle diyordu “Donald Trump’ın kampanyasının anahtar kelimesi ‘istihdam’ idi. Amazon GO duyurulmasıyla birlikte 3.5 milyon kasiyeri tehdit etmeye başladı bile. Donald Trump seçimi otomasyonlaşmaya karşı mı kazandı? Evet. Galibiyetin bir parçası da bu.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s