1 Milyar Dolarlık Açığa Satışın Hikayesi: Herbalife

2013 yılında Pershing Square Management adlı Hedge Fon’un yöneticisi Bill Ackman bir konferansta 3 saatlik bir  sunum yaptı ve şirket hakkında 1 milyar dolarlık açığa satış(hissenin düşeceği yönünde pozisyon almak.) işlemi başlattığını açıkladı ve ekledi “Şirketin gerçek değeri 0$.” Herbalife hisseleri NYSE’de halka açık ve bu yazının yazıldığı tarih itibariyle 49,53 dolardan işlem görüyor. Herbalife mağazası olmayan, ürünlerini doğrudan satış yöntemiyle satan bir şirket. Doğrudan satışın ne olduğunu merak ediyorsanız Wikipedi’den okuyabilirsiniz.

Herbalife gıda ve besin takviyesi üreten bir şirket. Kilo vermek isteyenlere tükettikleri besin kadar gıda takviyesi yaptığını iddia ettikleri ürünler üretiyorlar.

Bill Ackman, Şirketin özellikle belgesiz, kaçak ve latin göçmenlere odaklanarak onlara haftada 1000 ayda 5000 dolar kazanmayı vaat ettiğini fakat göçmen satıcıların gerçekte asgari ücretten de az para kazandığını iddia ediyor. satışların piramit şeması şeklinde gerçekleştiğini ve gerçek kazananların şemanın en üsttekilerin olduğunu iddia ediyor. Karmaşık muhasebeleştirme yöntemleriyle hesaplar incelendiğinde gelirlerinin neredeyse tamamının yeni satıcı alımlarından elde edildiğini gördüğünü söylüyor. Amerika Federal Ticaret Komisyonu(FTC) Herbalife’in satıcı kazanmak için yanıltıcı bilgiler, rakamlar vermekten vazgeçmesi yönünde uyarı yayınladı. Herbalife hisseleri bu haberden sonra düşmek yerine yükseldi. Çünkü yatırımcılar Herbalife gelirlerinin %80’inden fazlasının ABD dışından geldiğini biliyordu. En büyük pazarı Çin’di.(Çindeki satışlar devlet soruşturmaları yüzünden düşüyor.) Bu yüzden FTC uyarısı Herbalife hisselerini etkilemedi. Herbalife’in yıllık cirosu 4 milyar dolar civarında. Dünya genelinde 3.2 milyon satıcısı(distribütör) bulunuyor. Bill Ackman bu rakamlardan yola çıkarak “gerçek perakende” satışlarının oldukça az olduğunu iddia ediyor! peki doğru mu? İnstagram’da #herbalife etiketi ile arama yaptığımızda karşılaştığımız fotoğraf ve metinler “herbalife tükettiğini, herbalife ile zayıfladığını” iddia edenlerin aynı zamanda “danışmak istiyorsanız ve ürünleri almak istiyorsanız, ücretsiz danışmanlık için beni arayın…” diye yazdıklarını görüyoruz. Yani tükettiğini söyleyenlerin neredeyse tamamı aynı zamanda bir herbalife satıcısı. Herbalife satıcısı olmak için bir miktar alım yapmanız gerekiyor. Ardından kendinize Herbalife’a özgü takımlar, ekipler kurmanız ve onlarında ekledikleri satıcılarla para kazanmanız gerekiyor. Herbalife internet sitesinde yazan bilgiye göre Türkiye’de satıcıların %45’i 1000 tl ve altında kazanıyor. %5’i 10 bin tl ve üstünde kazanıyor.

Bill Ackman Herbalife’a karşı iddialarını güçlendirmek ve mağdur satıcıları tarafına çekmek için www.factsaboutherbalife.com adlı internet sitesi hazırladı. Açığa satış işleminin başladığı tarihten itibaren yani 2013’ten beri 7, 537, 745 satıcının herbalife’dan ayrıldığının sayacını eklemiş. Sayaç her satıcı herbalife’dan ayrıldıktan sonra güncelleniyor. Ayrıca Tribaco Film Festivalinde gösterilmek üzere bir belgesel hazırlattı. Belgesel herbalife mağdurlarının hikayeleriyle dolu. Belgeselde Herbalife satıcısı olmak için yapılan ilk toplu alımlardan satıcı başına yılda 12 bin dolar zarar edildiğini, Herbalife satıcılarının %2’sinin yılda 5 bin dolardan fazla kazandığı iddia ediliyor. Bill Ackman’ın mücadelesine karşılık vermek isteyen Herbalife bir zamanlar Joe Biden’in danışmanlığını yapan güçlü Washington lobicisi Alan Hoffman’ı işe aldı. Ayrıca Bill Ackman’ın belgeselinin festival kapsamındaki gösterimlerinin biletlerinin yarısını “daha az insana ulaşması” amacıyla da satın aldı. Bill Ackman’ı açıkca manipülasyon yapmakla suçlayarak SEC’i göreve çağırdı. Yahoo ve Apple hisselerinde elde ettiği kazançlarıyla ünlü bir diğer Hedge Fund yöneticisi Carl İcahn 2014 yılında “bill bir çocuk. Herbalife gayet güzel ürünler üretiyor. Para kazanmak için fırsatlar tükenmiyor. Herbalife’da her zaman bir satıcı bulacaktır.” diyerek alım yönünde pozisyon aldığını açıkladı. Cnbc’de yaptıkları meşhur münazarada epey kavga ettiler. Carl İcahn son olarak pozisyonlarını daha da artırdığını hatta %50 oranında sahip olmak için SEC’e başvurduğunu açıkladı.

Bill Ackman hisseleri açığa sattığında 30 dolar idi. Ackman’ın açığa satıştan para kazanması için hisselerin 30 dolar ve altına düşmesi gerekiyor.

Bu hikayede kim haklı? Bir gün göreceğiz. Ama gerçek olan şu ki Hedge Fund ile Herbalife arasındaki savaş devam ediyor.

 

Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s