Dating uygulamaları restoranları bitirdi mi?

El attığı her işi beceren dünyanın en şık adamı Tom Ford’un filmi Nocturnal Animals’da aynı zamanda bir çift olan ana karakterler Susan ile Edward’ın ilk buluşmaları bir akşam yemeğinde gerçekleşiyor.  Edward yazar. Susan ise bir sanat galerisi işletiyor. Susan ile Edward’ın gitgide koyulaşan sohbetiyle Susan Edward’ın yaratıcı zekasına aşık oluyor. Yaratıcı bir adamla tanıştığını düşünüyor ve 1 yıl içinde evleniyorlar. Susan ile Edward’ın birbirlerini tanıması bir restoranda gerçekleşiyor. Gergin değiller!

Yukardaki sahneyi hollywood filmlerinde son kez görüyor olabiliriz! Zira değişen teknolojiyle beraber normlarda değişiyor. 31 Aralık günü gösterime girecek La La Land filmi bir aşk hikayesini anlatıyor ve filmde tek bir akşam yemeği sahnesi yok! La La Land’ın yönetmeni 85 doğumlu. Tom Ford 55 yaşında ve her iki filminde de akşam yemeği sahnesi var.

Moody’s Investors Service geçenlerde yayınladığı raporda şöyle diyor: “Restoranlar artık resesyona girdi. Artan kiralar, öncelikli harcamalar ve teknolojiyle değişen kültürler restoran gelirlerini uzun vadede düşürecek.” NPD’nin yaptığı araştırmaya göre Amerika’da restoranlarda yenen yemeklerin %57’si tek başına yenmiş. Amerikalıların çoğu yemeği yalnız yemeyi tercih ediyor. Amerikalı görgü ve ilişki uzmanı April Masini şöyle diyor “Tinder, Okcupid gibi uygulamalar bizim olası partnerlerimizin sayısını artırdı. Dolayısıyla doğru kişiyi bulmak için haftada 3 date çıkabiliyoruz. Los angeles ve New York’da ortalama bir akşam yemeğinin şarapla beraber 50 dolardan fazla maliyeti var. Artan öncelikli yaşamsal harcamalar date buluşma tiplerini değiştirdi.” New York’da yaşayan çocuk eğitimcisi 31 yaşındaki bir kadın “Restoranda masaya oturduktan 15 dakika sonra hoşlanamayacağım bir adamla yemek yiyince kendimi kapana kısılmış hissediyorum.” diyor. Bir başka kadın ise “Barda oturup kokteyl içerken kalkıp gitme şansın var. Fakat bunu yemekte yapmak çok zor. Ayrıca barda iken daha bir gerçek onu görüyorsunuz.” diyor. IAC’ın Okcupid’de yaptığı araştırmada 10 bin mesajdan sadece 7 tanesi “akşam yemeği” teklifinde bulunmuş.

Sadece Amerika’da değil. Dünya genelinde sosyal medya uygulamalarının bize sağladığı partner bolluğunun sağladığı davranış biçimleri türk kadınlarını da etkilemiş durumda. Geçtiğimiz günlerde ilk buluşmayı akşam yemeğinde yaptığını söyleyen kadın “o kadar gergindik ki yemek bitse de dağılsak diye sabırsızlandık resmen. Yani o da sabırsızlandı buna eminim…”

Amerikalı stand up’çı Aziz Ansari sosyal medya ve dating aplikasyonlarının değiştirdiği ilişki kültürünü farkedenlerden biri. Kendisi ortak bir arkadaş aracılığıyla bir kadınla tanışıyor. Fakat bu tanışma sadece isimleri öğrenmek ve ayaküstü birazcık sohbetten ibaret. Henüz flört aşamasını tüketmemişler. O tatlı heyecanı iliklerinde hissediyor. Bir gün Facebook messenger’den konsere davet eden bir mesaj atıyor. “görüldü.” ibaresi belirince cevap geleceğini düşünüyor. Fakat cevap gelmiyor. O esnada “ne olmuş olabilir. ne hata yapmış olabilirim?” tarzı sorularla kafasını meşgul ettiğini farkediyor. Sonra stand up’ını ilişkiler üzerine kuruyor. Seyircilerle yaptığı konuşmalarda “ilişkilerin” epey bir form değiştirdiğini farkediyor ve bu değişimler üzerine bir kitap yazmaya karar veriyor. Adı da “Modern Zamanlarda Aşk” kitap dating uygulamalarının ülkeden ülkeye değişen kullanım biçimlerini ve ilişkileri irdelemiş. Aziz Ansari incelemelerini bilimsel bir forma sokmak için de ilişkiler üzerine araştırmalar yapan bir sosyologla beraber çalışmış. Kitabı tavsiye ederim.

Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s