Teknoloji Yatırımcılarına Harika bir Ders: Nvidia

Bilgisayar ile aşina olan insanlara Nvidia markasının ne ürettiğine ve sattığına dair bir soru sorarsanız tek cevap alırsınız: Ekran kartı üreticisi.

Apple ile ilgili bir soru sorsanız: İphone ve Macbook üreticisi.

İntel ile ilgili bir soru sorsanız: İşlemci üreticisi

Teknoloji hisselerine yatırım yapan yatırımcılar için kazanmak artık bu sorulara verilen yanıtlara “ama şimdi yeni bir şey yapıyorlar.” şeklinde bir devam cümlesi geldiğinde gerçekleşiyor. Nvidia hisseleri 2016 yılını %240’lık getiriyle kapattı. Nedeni ise bir önceki cümlede gizli. Çünkü Nvidia Grafik İşlemci Birimi(GPU)’ni yapay zeka ile geliştirmekle kalmadı. Sürücüsüz otomobil sistemleri geliştirmeye başladığını da açıkladı. Bu konuda avantajı da var. O da “Yapay Zeka” Nvidia’nın kendi kendine öğrenen yapay zeka ile süslediği GPU’ları Amazon, Google, Microsoft gibi devler kullanıyor. Ayrıca Amerika’nın büyük hastaneleri Tomografilerden iyi sonuç alabilmek için Nvidia’nın GPU’larını kullanıyor. Tesla Motors otonom sistemleri için Nvidia GPU’larını kullanacağını açıkladı. Yapay zeka ile süslediği GPU’ların başarısı Nvidia’yı bir konuda daha harekete geçirdi. “neden otonom sistemleri işine girmiyoruz?”

Bu gelişmeler karşısında Wall Street yatırımcıları sessiz kalamadı. Nvidia hisseleri %240 ile yılın en çok kazandıran hissesi oldu.

Yazıyı Silicon Vadisinin en güçlü yatırım şirketlerinden “Andreessen Horowitz”den Marc Andreessen’in sözüyle bitirelim: ” Herkesin windows’u temel aldığı 90’lara ya da İphone’u temel aldığı 2000’li yılların sonlarına benzer şekilde… Şirket içinde ‘koruma fonu olsaydık hangi halka açık firmalara yatırım yapardk’ diye eğlencesine oynadığı bir oyun var. Bütün paramızı Nvidia’ya yatırırdık.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s