#deleteuber kampanyası, Lyft ve Peter Thiel.

Geçtiğimiz hafta Amerika’nın çiçeği burnunda başkanı Donald Trump vadettiklerini hızlıca bir şekilde hayata geçirmeye başladı. Bunlardan biri de müslümanların Amerika’ya girişini sınırlandırmak. 7 müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini sınırlandırdı. Amerika’lı yatırımcılar seçimden önce Donald Trump’ın göçmenlere yönelik  söylemlerini ciddiye almıyorlardı. Daha çok Amerika ekonomisine yönelik söylemlere dikkat ediyorlardı ve şöyle diyorlardı “İşte üretim Amerika’ya dönüyor. Altyapı harcamaları artacak. Amerika’nın beklediği de bu!” Fakat karşısında ekonomi söylemleri dışındaki uçuk şeyleri gerçekten de faaliyete geçiren başkan buldular. Dow Jones endeksi uzun süredir geçemediği 20 bin puanı geçmişti. Fakat Trump’ın ciddiyeti anlaşılınca Amerikan endeksleri çöküşe geçti.

Geçtiğimiz hafta 7 müslüman ülkenin vatandaşlarının Amerika’ya girişini sınırlandıran kararnameye imza atmasının ardından ülkede büyük bir öfke patlaması yaşandı. New York’taki John F. Kennedy havalimanında protestolar yoğunlaştı. Ülkeye girişte sorun yaşayan müslümanlara yardım için avukatlar 24 saat dönüşümlü nöbet tutmaya başladılar. Havalimanı tarihinin en büyük protestosuna sahne oldu. Bu esnada taksiciler dahi kontak kapattı ve Trump’u protesto etti. O esnada çalışan bir şirket faaliyetlerini durdurmadı ve tepkileri üzerine çekti. O şirket Uber’di. Taksiciler kontak kapatırken Uber faaliyetlerine devam etti. Parasını kazandı. Bu da yoğun tepkilere neden oldu. Sosyal medyada #deleteuber isimli kampanya başlatıldı. Kampanya büyürken kullanıcılar Lyft’i tavsiye etmeye başladılar. Lyft’de tüketici promosyonlarına başladı. Fakat unuttukları birşey vardı. Lyft’in en büyük yatırımcılarından biri Peter Thiel. Peter Thiel Clarium Capital adlı hedge fund’un başkanı, ayrıca Facebook’un ilk yatırımcılarından biri. Bugünlerde gündemde olmasının sebebi de Trump’ın en büyük yardımcılarından biri olması. Trump’ın yönetici kurulunda yer alıyor. Peter Thiel Trump’ın müslümanlara yönelik seyahat sınırlama kararına destek veriyordu.

Bir yazılım mühendisi Lyft’i de kullanmayın şeklinde bir protesto başlattı. “Yani sen şimdi Uber’i protesto ederken Trump’ın bir numaralı adamının yatırımcısı olduğu şirkete mi koşuyorsun! aradığın şey bu değil.” Lyft’in sözcüsü bu olayın twitter ve instagram’da yayılmasından sonra “Peter Thiel sadece bir yatırımcımız. Bize herhangi bir dayatmada bulunmadı ve biz fikir özgürlüğünü savunuyoruz.” şeklinde açıklama yaptı ve ACLU’ya(Amerika sivil özgürlüğü savunan kar amacı gütmeyen kuruluş) önümüzdeki 4 yıl boyunca 1 milyon dolar bağışlayacağını açıkladı. Peter Thiel’in ayrıca yatırımcısı olduğu Airbnb yasa mağdurlarına ücretsiz konaklama sağlayacağını açıkladı ve Thiel ile ilgili görüş belirtmedi.

Peter Thiel’in yatırımcısı olduğu şirketler tepkileri üzerine çekmeye başladı ve her biri ardı ardına “Peter Thiel sadece yatırımcımız ve işimize karışmıyor.” şeklinde açıklamalar yapmaya başladılar. Teknoloji şirketleri büyük bir baskıya maruz kalıyor. “Peter Thiel’i bırak..” Ama kimsenin bırakmaya hevesi yok.

Ülkemizin gündemine ne kadar da benziyor değil mi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s