Netflix, Hulu ve diğer platformlar Sinemayı bitiremedi!

1955 yılında çıkan ABD haber ve yayın raporunda şöyle ifadeler geçiyordu “Bu rapor için görüştüğümüz insanların 4’te 3’ü artık evde daha fazla zaman geçiriyor. Televizyon icadı sinema seyircisini azaltacak.”

Sinemanın icadı Tiyatroyu, Televizyon icadı da sinemayı etkilemişti. Tiyatro seyircisi 1974 yılına kadar tiyatroya geri dönmemişti. 1946’dan itibaren gelirleri sürekli düşüyordu. 1974 yılından itibaren televizyon ve sinemada belli bir doygunluğa erişen Amerikalılar yeniden tiyatroya yöneldi ve tiyatroların 1946’daki gelirlerine ulaşmasını sağladı. Tiyatro bugün ise aradığını buluyor. Bilet gelirleri 2000 yılından bu yana %51 artarak 2016 yılında 7,5 milyar dolardan 11,37 milyar dolara yükseldi. Fakat analistler bunun sadece bilet fiyatlarının fahiş derecede artmasından kaynaklandığını iddia ediyor.

Peki sinemalar ne durumda? Önce internet ardından onun yarattığı korsancılık ve son olarak yasal streaming sunan Netflix, Hulu gibi uygulamalar sinema seyircisini düşürecekleri öne sürülüyordu. Fakat sinema endüstrisi bu sefer birşeyi keşfetti. Sinema seyircilerini çekecek türden bilet fiyatlamaları. Halk günleri, öğrenci indirimleri, kadın matineleri ve yaşlı indirimleri gibi uygulamalarla seyircileri çektiler. Ayrıca evde değil. Sinemada keyif alınabilecek türden bol görsel efektli filmleri daha fazla yapmaya başladılar. Son 10 yılda çıkan süper kahraman filmleri bu düşüncenin eseriydi. 2004 yılından beri bütçesi 100 milyon doları aşan filmlerin sayısı %6,5 arttı. Amerika’da satılan sinema biletlerinin satışı da yıllık bazda 11 milyar dolara ulaştı ve bu gelir son 7 yılın 5’inde rekor kırmasını sağladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s