Kışlık modayı bitiren hava sıcaklıkları!

Küresel ısınmaya belki de eylemlerden daha çok dikkat çekecek bir veri. Eylemlerden daha etkili olabilir: Kış modası satışları çöküyor.

Hava sıcaklıkları/soğukluklarının sektör ve şirketler üzerindeki etkisini ölçen Planalytics isimli bir araştırma şirketi tarafından yapılan bir araştırmaya göre sıcaklıklar spor giyimi ve ince konfeksiyon ürünleri hariç mağazalarda 572 milyon dolar zarara sebep oldu.

Modanın belki de en çok konuştuğu ve satıldığı yer olan New York’ta kışlık palto/ceketlere olan talep %21 oranında azalmış. Botlara olan ilgi ise %12 oranında azalmış durumda.

Bir diğer gösterge ise Japonya’da görüldü. Japonya’da kışlık modanın en çok tüketilen markası Uniqlo aralık ayının satış raporlarını açıkladı. Rapor sonucu şöyle açıklanıyordu: “Online satışlarımızda dahil olmak üzere genel satışlarımız %2,8 düştü.” Bu rapor açıklandıktan sonra hisse senetleri borsada %7 değer kaybetti. Peki ne oldu da satışlar düştü? Uniqlo’nun Japonya’da en çok tüketilen kış ürünlerinden biri “mont.” Hava sıcaklıkları bir önceki aralık ayına daha yüksek seyredince satışları düşmüş ve bu gerçeği açıklayınca da borsada değerinden 5 milyar doları yitirmiş.

Aynı zamanda bu şirketlere iyi bir ders oldu. Mevsimlik tahmini hava sıcaklıklarını takip etmek! Veri çağında yaşadığımızı tekrar tekrar hatırlamak.

iletişim: sametc@gmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s