Sanat Piyasası çöküyor! (Mu?)

2008 Finansal krizden sonra Amerika Merkez Bankası’nın(Fed) başlattığı QE yani parasal açılım en çok finansal enstrümanlara yaradı. Emlak, hisse senetleri ve çeşitli duran varlıklar. Thomas Piketty bu ayrıntıya dikkat çektiği kitabıyla tüm dünyada konuşuldu. QE başladığından beri S&P endeksi %100’den fazla arttı. Parasal açılımı yapan ülke yalnızca Amerika değildi. Japonya ve Avrupa birliği de bunlardan biri… Bollaşan nakit gideceği adres ararken gittiği bir adreste bir balon yaratmış olabilir: Sanat piyasası.

2008 yılından sonra sanat eserlerine yatırım yapmak üzere kurulan hedge fundlar var. 500 bin dolar minimum girişi kabul eden hedge fund’dan ayrıca sahip oldukları sanat eserlerini kiralayıp duvarınıza asabiliyorsunuz.Son yıllarda sanat eserlerini toplayanların “hedge fund”lar olması şaşırtıcı değil.

2013 Kasım ayından bir gün sanat piyasası için çok dikkat çekici bir gündü. New York’ta Rockefeller Plaza’da yapılan bir açık artırmanın ardından Cnn Money, Financial Times ve Fortune gibi finans basının ağır topları aynı manşeti atmışlardı bile: Sanat Piyasasında Balon mu var?

Kasım 2013 günü Rockefeller Plaza’da müzayede evi Christie’s aracılığıyla tam 745 milyon dolarlık sanat eseri satıldı. O güne dek görülmemiş bir rekor. Ayrıca tek sanat eserleri alanında da rekor kırıldı. Las Vegas milyarderi  Elaine Wynn’in Francis Bacon’ın “Three Studies of Lucian Freud” adlı eserine ödediği 142.2 milyon dolar ve Jeff Koons’un “Balon Köpek” adlı eserine ödenen 58.4 milyon dolar ile yaşayan bir sanatçıya ödenen en yüksek ücret olarak rekor kırıyorlardı.

Peki kim bu alıcılar? Financial Times gazetesinin sanat yazarı Georgina Adam “Eskiden alıcılar yalnızca ABD ve Avrupa’dan çıkardı. Fakat son yıllarda küresel servetin artmasıyla bunlara Rusya, Katar, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya’da katıldı” diyor. “Balon var mı?” sorusunu ise “Muazzam müze inşaatları, alanları, sanatın popüler kültür ve modanın içine girmesi vs. Bunlar zenginler için çok cazip. bir süre devam edecek. Ama bir çin atasözünün dediği gibi ‘ağaçlar gökyüzü kadar büyüyemez.’ sanat piyasası da bir gün döngüsel sürece girecek.” şeklinde yanıtlıyor.

privateartinvestor.com’da yer alan bir makaleye göre sanat piyasasında balonun varlığı “sanat tüketicilerinin sanat eserlerinin gerçek değerlerinin farkedip fiyatı düşürdüğü zaman” farkedileceğini söyler. Ayrıca San Francisco merkezli ArtBusiness.com’dan Alan Bamberger sanat piyasasında şu andaki fiyatların “ne aldığını anlamayan yeni zengin alıcılar” tarafından belirlendiğini iddia ediyor. “ve bunlar kısa vadeli yatırımcı. koleksiyoncu değiller. kârı gördükleri an satacaklar.” diye de ekliyor. Bunların belirtisi geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. Rus zengini Dimitri Ribolovyev kendi sanat danışmanını mahkemeye veriyor. Sebebi ise “Sanat eserlerini ederinden fazla paraya kendisine aldırdığı” iddiası… Ayrıca danışmanının “müzayede evlerinden” para aldığını da iddia ediyor. Şimdi sanat eserlerinin gerçek değerlerinin ortaya çıkması için bir başka sanat evinde satışa çıkarıyor. Örneğin elindeki Picasso’nun “Çıplak kadın ve flütçü” adlı eserini 35 milyon dolara satın almış. Bu eserin açık artırmada 10 milyon dolara satılması bekleniyor. Bir diğer sanat eseri Rodin’in tablosunu 10 milyon dolara satın almış. Christie’s bu tablonun yarısı kadar fiyata satılacağını söylüyor.

Artbusiness.com’dan Alan Bamberger “Ne aldığını anlamayanların çoğaldığı piyasada elbet bir çöküş olacak…” derken belki de haklı… Fed’in faiz artırmasıyla başlayacak olan yeni dönem(bollaşan likitidenin azalması)dünyadaki sanat piyasası trendini etkileyecek mi göreceğiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s