Amerikan hisseleri nasıl takip edilir?

İş bankasından “Yabancı hisse senedi fonu” aldınız diyelim! Ya da trademaster programından Amerika’da Dow Jones endeksinde işlem gören bir hisse senedi almak istiyorsunuz! Peki hisse senediyle ilgili gelişmeleri nereden takip edeceksiniz?

Twitter: Amerika’da yalnızca Twitter haber akışına göre alım/satım yapan hedge fundları türemişti. Tweetdeck bu program için harika bir yol. Tweetdeck programı oluşturduğunuz listeleri  kolonlara bölerek sizin önüne getiriyor. Böylece her bir listenizle ilgili akış gözünüzün önüne geliyor.

Twitter’in diğer bir avantajı şirketlerle ilgili harika bir haber kaynağı olması. Hisse senedi borsa kodunun başına dolar işareti getirilerek o hisse ile ilgili hedef fiyatlar/raporlar/gelişmeler/teknik analizlere rastlanabiliyor. Hatta hisselerle ilgili Goldman Sachs, Jp Morgan, Credit Suisse gibi şirketlerin çıkardıkları raporlara erişilebiliyor.

Bir hisse ile hedef fiyatların ortalaması o hissenin gideceği yönüne bir işaret olabiliyor. o yüzden $amzn target yazılıp arama yapıldığı vakit o hissenin yani amazon.com’un hedef fiyatları, teknik analizleri ve raporlarına ulaşılabiliyor.

Sözün kısası Twitter yatırımcılar için harika bir seçenek.

Thestreet.com: Amerika şirketlerinde “çeyreklik dönemlerdeki hisse başına kâr” çok önemli bir veri. Geriye dönük çeyreklik hisse başı kar/zarar açıklamalarının yer aldığı bu site ayrıca takip edilmesi gereken bir yer.

https://www.thestreet.com/event-calendar/

Yahoo Finance/Bloomberg/Marketwatch: Makro veya şirket olarak gelişmelerinin anı anına işlendiği finans siteleri. Bloomberg’in mobil uygulamasında takip etmek istediğiniz hisse senetlerinden bir izleme listesi(watchlist) hazırlayabilirsiniz. Listeyi  hazırladığınızdan günden itibaren watchlist’in günlük/toplam kazançlarını/kayıplarını gösterebiliyor.

Amigobulls.com: Amerika’nın teknoloji hisselerinin analizlerini ve haberlerini okuyabileceğiniz harika bir kaynak.

firsttomarkets.com: Bir şirket ile ilgili tüm verileri sağlayan harika bir site. çeyrek bazlı kar rakamları, f/k oranları, kaç aracı kuruluşun al verdiğini, kaç aracı kuruluşun sat verdiğini de istatistiki bir şekilde veriyor.

örneğin: aapl

http://www.firsttomarkets.com/analytics/stocks/stock?sId=46

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s