Hayat Kadınlarının Ücretleri Neden Düştü?

The Economist dergisi bir araştırmasında 190 bin kadın seks işçisinin profilini inceledi. 12 ülkeden seks işçilerinin incelendiği araştırma ortaya koydu ki: seks ücretleri istikrarlı bir şekilde düşüyor. 2006  yılında 340 dolar olan ortalama ücret. 2014 yılına gelindiğinde 260 dolara düşmüş.

Geçtiğimiz aylarda yayınladığımız yazıda şöyle satırlar yer alıyordu:

“Moody’s Investors Service geçenlerde yayınladığı raporda şöyle diyor: “Restoranlar artık resesyona girdi. Artan kiralar, öncelikli harcamalar ve teknolojiyle değişen kültürler restoran gelirlerini uzun vadede düşürecek.”

son kısım “teknolojiyle değişen kültürler restoran gelirlerini düşürecek…” değişen kültürden kastı artık dating uygulamalarında tanışanların ilk buluşma için restaurantları tercih etmedikleri. Artık dating uygulamaları sayesinde bir çok partnere ulaşma, tanışma olanağı sağlayan insanlar hem zaman hem de maddi maliyetlerini azaltmak için kahve içmeye gidiyorlar. Eğer haftada buluşacakları 3 date ile yemek yerlerse hem zaman hem maddi kayıplarla karşılaşacaklar. Bunun yerine kahve olayı kısa yoldan ucuz maliyet anlamını taşıyor. Hem artık insanlar hoşlanmayacakları biri ile uzun vakitler geçirmek istemiyorlar.

Bu kültür değişimi hayat kadınlarının piyasasını azaltmış olabilir mi? Dating uygulamaları restaurantları tehdit ettiği kadar hayat kadınlarının piyasasını da tehdit etmiş olabilir. İnsanlar eskiden seks hayatına kavuşmak için sosyalleşmek zorundaydılar. Arkadaş ortamı, barlar, etkinlikler vs… Fakat artık böyle bir durum söz konusu değil. Artık kadınlar ve erkekler sosyalleşmelerine gerek kalmadan telefonlarına yükledikleri dating uygulamaları sayesinde potansiyel seks partnerleriyle tanışabiliyorlar. Bunun için esktra bir maliyet söz konusu değil. Dolayısıyla artık seks hayatına kavuşmak için hayat kadını arayış mecburiyetinin bulunmaması hayat kadınlarının ücretlerini düşürmüş olabilir. Seks partner bulmanın kolaylaşması değil sadece, isim ve fotoğraf kullanmadan yine aynı date uygulamalarından müşteri bulmanın kolaylaşması rekabeti ve dolayısıyla fiyatları etkilemiş olabilir.

Dating uygulamaları ilişkiler kültürünü değiştirmekle restaurantları… Seks hayatına kavuşmayı kolaylaştırmasıyla hayat kadını piyasasının ücretlerini düşürmüş olabilir. Film yapımcıları Netflix çağında seyircileri sinemaya çekmenin çaresini bol görsel şov sunan süper kahraman filmlerinde buldular. Hayat kadınlarıda daha iyi bir görüntüye sahip olmak için estetik ameliyatlarına giriyorlar ve bu yolla ücretlerini artırma çabasına giriyorlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s