Jeo manyetik fırtınalar borsaları düşürecek mi?

Geçtiğimiz aylarda Harvard Business dergisinde ilginç bir makale yayınlandı. Makale 2 akademisyenin hava koşulları ve borsa endeksinin genel seyri ilişkisi üzerine yaptıkları araştırmadan söz ediyordu. Araştırma kötü hava koşullarının genel olarak endeksi düşürdüğünü ispatlıyor. Kapalı ve yağmurlu havalarda yatırımcıların melankoliye kapıldığını ve satma eğiliminin daha fazla olduğunu söylüyorlar. Güneşli havalarda ise endeksin genel olarak yükseliş eğiliminde olduğunu söylüyorlar. Yatırımcıların ise daha pozitif davranma eğiliminde oldukları için genel olarak alım yönünde davranış sergilediklerini söylüyorlar.

Nisan ayının sonlarında Los Angeles, New York ve San Francisco’da şebekeler sürekli arızalandı. Elektrik problemleri çıktı. Bu problemler güçlü Jeo manyetik fırtınadan kaynaklanıyordu. Jeo manyetik fırtına güneşte meydana gelen patlamalarda uzaya yayılan gaz ve elektrikli patriküller demektir. Bu dünyamızda elektrik şebeklerini bozabilir ve insanların ruh sağlığını etkileyebilir. İşte bu jeo manyetik fırtına Amerika’da New York’da yine tetiklendi ve en yüksek derece olan 7-9 arasını gördü ve alarm düzeyine geldi. Tarih 28 mayıs 2017.

2003 yılında Atlanta Fed ofisi o sırada yaşanan jeo manyetik fırtınası sonrası raporunda şu satırlara yer vermişti “Dikkat! Yaşanan jeo manyetik fırtına sonrası fırtınadan etkilenen yatırımcılar satma eğiliminde olabilir…”

Bakalım bu haftasonu Amerika’da yaşanan jeo manyetik fırtına yatırımcıların davranışlarını değiştirecek mi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s