Netflix Uluslararası Üye Sayısı Amerika’yı Geçti!

Netflix ilk olarak video kaset kiralama şirketiydi… Değişen teknolojiye en harika şekilde ayak uyduran yine Netflix oldu. Klasik tv ve internet yayıncılığının değişimini başlatan şirket olarak anılıyor.

Netflix geçtiğimiz günlerde finansal raporunu açıkladı. Uluslararası üye sayısı ilk kez Amerika’yı geçti. Toplamda 103.95 milyon üye sayısına ulaştı. Bu sayı içinde Amerika’daki üye oranı %49. Netflix’in gelecekteki nakit akışı açısından iyi bir gelişme. Netflix açıkladığı raporda gelirlerini artırsa da kârı beklenenin altında kaldı. Fakat Netflix önümüzdeki önemde kârını %100’den fazla artırarak 143 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. Netflix’in en önemli özelliği maliyet! CBS’de 15 bin ve Time Warner’de 25 bin kişi çalışırken Netflix’de bu rakam yalnızca 4500. Kısacası maliyet tarafında Netflix daha avantajlı ve bu durumda Netflix’e orjinal içerik yaratma konusunda imkan sağlıyor.

Netflix dizileri seçerken ince eleyip sık dokuyor. 2016 yılına kadar bir çok film çekti. Fakat filmlerin neredeyse hepsi hayalkırıklığı yarattı. İMDB puanları 6’yı geçmeyen Netflix filmleri alışkanlık yaratmıştı. Fakat Netflix film konusunda talihsizliklerini kırıyor. Okja 7.5 imdb puanı ile zincirleri kırdı ve Netflix artık film yapımlarına da dizilerdeki özeni göstermeye başladı.

Netflix’in orjinal yapımları geçtiğimiz yıl 54 dalda Emmy ödüllerine aday olmuştu. Bu yıl rekor kırarak tam 91 dalda aday gösterildi. Netflix’in yıllık orjinal yapım bütçesi 6 milyar dolar! yıllık 1000 dk orjinal yapım hedefliyor. Orjinal yapımları araştırmalar sonucunda ortaya çıkıyor. Örneğin Stranger Things 80’ler kuşağını vurmuştu. 80’lerdeki korku, fantastik filmlerine hatıra göndermeleriyle dolu olan Stranger Things henüz çekilmeden önce yapımcılar 80’lerdeki korku filmlerindeki sahnelerden oluşan 20 dakikalık bir fragman oluşturmuşlar. Daha sonra bu videoyu izleyenlerin nerde durdurduğunu, nerde geri sardığını, nerde durdurup paylaştıklarına dair vs. bir çok veriyi değerlendirerek Stranger Things senaryosunu yazmaya başladılar. Böylece ortaya Stranger Things çıktı.

Dizilerin bu kadar yoğun ilgi görmesi ve daha çok entelektüel içerikli orjinal belgesel yapımlarıyla(The Gawker ve Hulk Hogan arasındaki hukuk mücadelesini anlatan belgesel, Chef Master ve ağustos’da gösterime girecek olan Rio2016 Olimpiyatları öncesinde Rusya’da patlayan doping skandalını anlatan belgesel gibi.) üye sayısını artıran Netflix’in bu başarısı hisse senetlerine de yansıyor. Son 5 yılda %1514 dolayında getiri elde etti.

Netflix dizi ve filmlerinin izlenme oranlarını açıklamıyor. Raporlarında da belirtmiyor. Açıklamamasının sebebinin üyelerin filmlerin izlenme oranlarına göre tepki vermemesini sağlamak. İnternet seyircileri izlenme rakamlarından yola çıkarak karar verme eğiliminde. Netflix bu yüzden bu rakamları açıklamıyor. Yüksek bütçeli dizilerinden beklentisi oldukça yüksek. Örneğin Baz Luhrmann’ın yapımcılığını üstlendiği ve Netflix’e tek sezonluk maliyeti 120 milyon dolar olan The Get Down’un tatmin edici bir izlenme oranı yakalamadığı ve bu yüzden de 2. sezonuna onay vermediği söyleniyor. Yine bir başka onay vermediği dizi ise Sense8. Bu dizi yoğun tepkilerden sonra 2 saatlik bir film ile veda edecek. Netflix tüm seyirci sınıfını üye yapmaya zorlayan bir anlayış içinde… Senaryo olarak bir çok farklı konuyu içinde barındıran dizilerle üye sayısını artırmaya çalışıyor. Disney Star Wars’u 4 milyar dolara satın aldığında bir şey farketmişti. “Kadın hayran” sayısı inanılmaz düşük seviyede. Kadınları Star Wars’a nasıl çekeriz? sorusuna yanıtı Star Wars The Force Awakens filminde başrolü kadına vererek buldular. Ayrıca Star Wars kadın rujları, Rey karakterinin oyuncakları vs… Disney’e bu yetmedi. 2016’da gösterime giren Rogue One filminde de başrolü kadına verdi. Netflix’de bu vizyonla çalışıyor. Her türlü izleyici sınıfını içinde barındırmak istiyor. Bu yüzden de süper kahraman dizilerinden bir kraliçe hikayesi olan epey durağan bir dizi olan The Crown’a kadar geniş yelpazede dizileri barındırıyor.

Netflix son olarak Martin Scorsese’nin uzun zamandır çekmek istediği bir mafya tetikçisinin itiraflarını anlatan film The Irıshman’ın telif haklarını aldı ve filme 100 milyon dolar bütçe ayırdı. Filmin kadrosu Robert De Niro, Joe Pesci, Al Pacino olarak açıklandı. Fakat gelişmelere göre Leonardo Di Caprio’nun film kadrosuna dahil olma ihtimali varmış.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s