Uber Araç Sahipliliği Oranını Düşürdü mü?

Michigan Üniversitesi Ulaştırma Araştırma Enstitüsü’nün yaptığı araştırma ortaya koydu ki eğer Uber ve Lyft gibi servisler eğer servislerini iyileştirir ve yaygınlaştırırsa araç sahipliliği oranı düşer. Uber şu anda düştüğünü söylüyor. Fakat araştırma tam tersini söylüyor.

Texas’da 1200 kişi üzerinden yapılan araştırma ortaya koydu ki araç sahipliliği ve kullanım oranı artıyor ve bu durum Uber ve Lyft’in servis eksikliklerinden kaynaklanıyor. Kişisel araç kullananların %41’i servislerin eksikliğini gidermek için kullandıklarını söylüyor.

Yakın bir gelecekte bu durum değişebilir. Araçların çoğalmasıyla ortaya çıkan trafik ve otopark sorunları yakın gelecekte araç sahipliliği oranını düşürüp Uber ve Lyft’e yönlendirebilir. Araç paylaşım servisleri bu sorunlara çare olarak sunuluyor. Tesla Motors yeni versiyonlarına dair kullanıcı sözleşmesinde “araç paylaşımı” ibaresi koydu ve tüketicinin onay verip vermeyeceğini soruyor. Tesla Motors sürücüsüz aracın otoparkda boş durduğu vakit taksi olarak hizmet vermesini planlıyor.

Gelişmeler ve araştırmalar gösteriyor ki Uber servisini daha iyi, hızlı ve aktif hale getirdiği sürece araç sahipliliği oranı düşecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s